Конспект уроку Особливості природи Індійського океану.

Posted in Статті до розділу методична скарбничка

ТЕМА: Особливості природи Індійського океану.

МЕТА:   розширити знання учнів про Світовий океан; ознайомити з особливостями            

               природи Індійського океану; вчити дітей працювати з географічною    

               картою; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою

               думку, працювати колективно, узгоджено в групах, парах та індивідуально;

               розвивати пам'ять, увагу, мислення; збагачувати словниковий запас учнів  

               новими словами та термінами; пробуджувати пізнавальний інтерес;

               виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю    

               природи.

ОБЛАДНАННЯ : фізична карта півкуль, малюнки тварин та рослин океанів, карти

                для груп, роздатковий матеріал для групової роботи, відеофільм для  

               показу, картка самооцінки учня на уроці.

ТИП УРОКУ: комбінований

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

                           Ви почули всі дзвінок?

                           Він покликав на урок!

У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість!» Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Тож поверніться до гостей, привітайтесь.

А тепер тихенько поверніться,

один одному всміхніться,

на урок старання не забудьте взяти,

сядьте всі рівненько – будемо починати.

Вправа «Очікування»

¾   Що ви очікуєте від уроку?

На цьому уроці я з'ясую…

Цей урок навчить мене…

Після уроку я зможу…

II. ПІДСУМОК ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ.

¾   Яка пора року зараз господарює?

¾   Як називається місяць?

¾   У народі його звали: хмурень, стужайло, мостовик.

Слово синоптика.

     Сьогодні 7 грудня. День … (сонячний, ясний, похмурий, хмарний). Вітер північний, помірний. Опадів немає. (Опади у вигляді снігу). Температура повітря

– 9 С0, - 10 С0 .

¾   Які прикмети притаманні цьому місяцю ви знаєте?

vГрудень рік кінчає, а зиму починає.

vЯкщо грудень сніжний, то літо дощове.

vЯкщо грудень морозний, то літо спекотне.

vСонце в грудні світить та не гріє.

vГрудень холодний та сніжний – хліб буде буйний та пишний.

У грудні багато християнських свят. Одне із них День Катерини.

День святої Катерини є святом дівочої долі. Саме сьомого грудня дівчата

ворожать і закликають долю. Ранком, ще до схід сонця, дівчата ідуть у садочок і зрізують по гілочці вишеньки. Ставлять її у воду і чекають свята Меланки. В разі, якщо до цього дня вишня зацвіте, то й доля дівчини буде цвісти. Засохне гілочка — не буде весілля у цьому році.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

Географічна розминка.

¾   Що таке материк?

¾   Скільки є материків? (6).

¾   Назвіть їх. (Євразія, Африка, Австралія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида).

¾   Покажіть їх на карті.

¾   На які частини поділяється Світовий океан?

¾   Покажіть на карті.

¾   Розташуйте океани за їх розмірами (на дошці)


Індійський                                        1. Тихий

Північний Льодовитий                    2. Атлантичний

Тихий                                               3. Індійський

                   Атлантичний                                   4. Північний Льодовитий

¾   Що ви знаєте про тваринний світ Атлантичного океану?

¾   Що називають Арктикою?

¾   Чим Північний Льодовитий океан відрізняється від інших?

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

¾   Сьогодні на уроці ми дізнаємося про особливості природи Індійського океану. Завдання уроку:

  • Вчитися працювати з картою
  • Вести дослідження
  • Дізнатися про особливості природи Індійського океану
  • Розвивати пізнавальні інтереси
  • Виховувати бережливе ставлення до природи

V. СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.

Індійським океан нарекли за назвою величезної, казково багатої країни Індії, береги якої він омиває. А сама Індія дістала таку назву від річки Інд, що протікає «країною індів». Така назва океану вперше з’явилася на португальській карті 1490 р. До цього океан називали Великою затокою, Індійським Червоним морем, Південним морем.

2. Робота з картою півкуль. Робота в парах.

¾   У яких півкулях розташований Індійський океан?

   — Назвіть материки, які омиваються водами Індійського океану.

   — Чому на півночі Індійського океану завжди тепло, а на півдні завжди холодно?

Висновок: Індійський океан розміщується між Африкою, Азією, Австралією і Антарктидою. На відміну від Тихого і Атлантичного, він лежить переважно у Південній півкулі. Індійський океан широко сполучається з Тихим і Атлантичним. Але він не має зв’язку з Північним Льодовитим океаном – доступ до нього заступає Євразія. Індійський океан є третім за величиною океаном Землі і най тепліший.

2. Продовження розповіді вчителя.

                Води Індійського океану є середовищем існування різноманітних рослин і тварин. Бурі, зелені та червоні водорості облямовують береги материків і островів, утворюючи підводні луки.

                У водах океану поширені різні види риб.У відкритому океані живуть акули і летючі риби.Поблизу коралових рифів мешкають каракатиці і кальмари, лангусти і креветки, морські зірки і морські їжаки. Морські змії, які живляться рибою, дуже отруйні. Є гігантські черепахи та дельфіни. У помірних і приполярних широтах поблизу Антарктиди багато китів і тюленів.

(показ ілюстрацій)

3. Перегляд відеофільму.

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. 1.Робота з підручником

Робота в групах

¾   Прочитайте у підручнику статтю про Індійський океан і підготуйте

повідомлення за темами

1 група «Океанологи» - Про рослинний і тваринний світ Індійського океану.

2 група «Біологи» - Про Рибальство в Індійському океані.

3 група   «Екологи» - Про господарську діяльність в Індійському океані.

4 група   «Дослідники» - Про природні багатства Індійського океану.

ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА

1, 2 – всі пірнають,

3, 4 – виринають,

5, 6 – на воді кріпнуть крильця молоді.

Покупались у воді, як дельфіни – пустуни,

Над водою політали, наче риби – літуни,

7, 8 – що є сили всі до берега приплили

9, 10 – своє тіло обсушили і за парти тихо сіли.

  1. 2.Виконання завдання на картках.

Робота в групах

Визначте характеристики даного океану. З’єднайте лініями.

  1. 3.Вправа «Займи позицію»

Кожна група займає свою позицію з питання:

¾   Що дає людям Світовий океан?

1 група «Океанологи»

Світовий океан зігріває планету. У холодну пору року океан поступово віддає тепло, яке ввібрав і утримав влітку.

2 група «Біологи»

Світовий океан годує населення планети цінним м’ясом риби. З водорості виготовляють мармелад, цукерки, солодощі. А ще в аптеці продається морська сіль, отже, океан лікує.

3 група   «Екологи»

Світовий океан збагачує повітря киснем, адже в них росте багато зелених водоростей.

4 група   «Дослідники»

Із дна морів та океанів добувають нафту, газ, олово, залізні та мідні руди.

Територією океанів та морів проходять транспортні шляхи.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

¾   Що нового ви дізналися на уроці?

¾   Чого навчилися?

¾   Що вам найбільше запам’яталося?

¾   Що вам сподобалось?

¾   Оцініть свою роботу на уроці.

(Картка самооцінки учня)

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Прочитати в підручнику статтю, с. 52-55
  2. Для допитливих:   «Чому вода в океані солона?»

                                «Корали – істоти чи рослини?»