Грайтесь так, щоб усім було весело. В. Сухомлинський «Про що думала Марійка».

Posted in Статті до розділу методична скарбничка

Тема: Грайтесь так, щоб усім було весело. В. Сухомлинський «Про що думала

           Марійка».

Мета: удосконалювати техніку свідомого виразного читання прозових творів;

           вчити переказувати близько до тексту, знаходити в тексті зміну

           душевного стану героя, формулювати оцінні судження; збагачувати

           словниковий запас учнів; виховувати бажання співчувати друзям та

           радіти за них.

Обладнання: таблиці

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація початку уроку

Вже дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

То ж і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо!

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.  Перевірка д/з

Робота в парах

Гра «Обличчям до обличчя»

2. Мовленнєва розминка

 1. Робота над чистомовкою

Ра-ра-ра — у дворі весела гра.

Ру-ру-ру — ми продовжуємо гру.

Ло-ло-ло — все навкруг розцвіло.

Лі-лі-лі — кури ходять по землі.

 2. Читайте, думайте, доповнюйте!

Росте — дерево, дитина,. (кущ, квітка, саджанець).

Пливе — пароплав, човен,. (качка, хмара,риба, пліт, кит).

Висить — рушник, картина,. (портрет, павутиння, лампочка, яблуко).

Хрумтить — морква, огірок,. (цукор, капуста, сухар).

Дзижчить — комар, муха,. (оса, бджола, джміль).

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо працювати з новим «Оповідання про світ дитинства» і знайомитись з творчістю В.О. Сухомлинського.

Що ж таке оповідання? Чим оповідання відрізняється від вірша?

— Оповідання — це розповідний, прозовий твір, у якому розповідається, оповідається про різні події, вчинки з життя людей, тварин. На відміну від вір­шів, слова в оповіданні не римуються.

Що з минулого уроку, ви запам’ятали про життя і творчість В.Сухомлинського?

1.   Біографічна довідка

— Василь Олександрович Сухомлинський — видатний український пе­дагог, письменник і публіцист.

Народився 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіро­воградської області у незаможній селянській родині. Батько столяр. Мати —вела домашнє господарство, ткала полотно, фарбувала його і шила одяг не лише для своєї сім'ї, а й односельцям. Гарно ви­шивала. Багато уваги приділяла вихованню дітей: Івана, Василя, Сергія, Меланії. Вчила добра, чесності, людяності. Довгими зимовими вечорами за пря­дивом чи шитвом розповідала дітям казки, цікаві історії, читала книжки.

У 1926-1933 рр. В. О. Сухомлинський навчався у Василівській семирічній школі, де був одним з кращих учнів. Вчився добре, старанно, любив читати, гарно малював. Щоб зібрати гроші на книги, фарби, зошити, разом з одноліт­ками та братами ходив на Новий рік посівати та щедрувати, а літом працював у колгоспі. У дитячому садку, який діяв у колгоспі на період літніх канікул, йому доручали бути помічником вихователя. Він доглядав малюків, розпо­відав їм казки, читав книжки, проводив веселі ігри. Тому і вибір професії був не випадковий. Багато років був директором і вчителем Павлиської школи.

2. Фізкультхвилинка

3. Робота над лічилкою

Я жмурюсь, заплющу очі,

Всі ховайтесь, хто де хоче!

Вмить розбіглась дітвора — йти шукать мені пора.

Більш не буду я чекать:

Раз, два, три — іду шукать.

Раз — за Петра.

Два — за Дмитра.

Три — за Тетянку.

Чотири — за Оксанку.

Я усіх уже знайшов,

Сам ховатися пішов.

В.Гринько

— Яка гра згадується у лічилці?

— Сьогодні ми прочитаємо оповідання про те, як діти грали у цю чудову гру.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Про що думала Марійка»

1)Робота над заголовком оповідання.

— Прочитайте заголовок. Пофантазуйте! Про що може думати дівчинка під час гри?

Вправа «Мікрофон»

Учні по черзі висловлюють свої припущення.

2) Читання оповідання вчителем.

— Чи справдилися ваші припущення?

— Про що насправді думала Марійка?

3) Читання тексту учнями. Гра «Квіточка».

Читає учень, на парту якого впала квіточка.

— Який настрій був у Марійки в кінці оповідання?

4) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Хто грався у піжмурки?

— Прочитайте опис гри.

— Де заховалася Марійка?

— Хто шукав дітей?

— Що робили діти, коли їх знаходили?

— Чому сумувала Марійка? Прочитайте, про що вона думала?

— Чи справді Микола не шукав Марійку? Прочитайте.

— Де поділися сумні думки дівчинки?

— Із чим порівнює автор думки Марійки?

6) Вправи для розвитку техніки читання.

Гра «Слідопити»

Учитель читає початок речення, решта учнів мають відшукати його кінцівку і прочитати.

Гра «Хто що робить?» (запис на дошці)

Лариса    злетіли, полетіли

Птахи    шукає, знайшов

Миколка    скрикнула, засміялася,побігла

Петрик    заховалася

Марійка    скрикнув, засміявся, побіг

Робота в групах.

— Знайдіть у тексті по п’ять слів:

1-ша група — назв предметів;

2-га група — назв ознак предмета;

3-тя група — назв дій предмета.

7) Розвиток мовлення.

— Чи знайомі вам почуття, які переживала Марійка?

— Якою ви собі уявляєте Марійку? Скільки їй років?

8) Робота в парах

Дайте відповіді на запитання (тести)

V. Підсумок уроку

— Чи сподобався вам урок?

— Коли ви співчували Марійці?

— Коли раділи за неї?

— Чого нас учить це оповідання?