Аналіз роботи з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності за І семестр 2023-2024 н.р.

Posted in Охорона праці

Охорона праці

 

Робота педагогічного колективу закладу з охорони праці та безпеки життєдіяльності в умовах воєнного стану організовувалася та регулювалася відповідно до всіх чинних нормативно-правових актів у сфері охорони праці та безпеки життєдіяльності, а саме: Кодексу цивільного захисту України, законів України «Про охорону праці», «Про пожежну безпеку», «Про освіту», Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах, установах, організаціях, підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України.

Стан роботи з охорони праці, виробничої санітарії під час освітнього процесу в закладі знаходиться під щоденним контролем директора гімназії, інженера з ОП, заступників директора.

Постійно здійснюється контроль роботи системи забезпечення життєдіяльності будівлі закладу, тому для створення безпечного освітнього середовища в умовах війни управлінням освіти Кропивницької міської ради відповідно до наказу № 385/о від 22 червня 2023 р. було створено робочу групу з обстеження будівель та споруд з метою визначення можливості їх використання для укриття учасників освітнього процесу.             

 Комісія обстеживши навчальний заклад та фортифікаційну споруду найпростіше укриття зазначила, що заклад повністю готовий до початку 2023-2024 навчального року. Як підтвердження робоча група видала закладу відповідні акти: акт прийому готовності до нового 2023/2024 навчального року від 25.08.2023 року; акт оцінки об’єкта щодо можливості його використання для укриття населення як найпростішого укриття від 30.08.2023 року та 30.11.2023 р. який оновлюється кожного кварталу. 

На початок навчального року було видано ряд організаційних наказів з питань охорони праці, оформлено необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах та шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки. На засіданні педради 31.08.2023р. затверджено План роботи закладу на 2023-2024 н.р., де передбачено окремий розділ «Заходи з охорони праці». 

     Відповідними наказами було призначено відповідальних за організацію і забезпечення здорових і безпечних умов праці, освітнього процесу, стану робочих місць, обладнання, інструментів і пристосувань, приладів, спортивного приладдя; завідуючих кабінетами;

вчителів трудового навчання, фізики, хімії, фізичної культури, інформатики;

керівників гуртків, класних керівників.

Посадові обов'язки працівників, інструкції з охорони праці й безпеки життєдіяльності є в наявності. Інструкції складено згідно з Положенням про 

розробку інструкцій з охорони праці зі змінами – у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 30.03.2017 р. №526.

 В закладі є необхідні журнали реєстрації всіх видів Інструктажів із питань охорони праці працівників і учнів закладу. Відпрацьована програма вступного інструктажу з охорони праці для працівників і учнів закладу.

       Організовано проведення та реєстрацію інструктажів: вступного, первинного, повторного, цільового та інструктажу на робочому місці і наявні підписи працівників закладу у відповідних журналах, які завірені підписом директора і печаткою. Усі учні 5-11 класів закладу пройшли необхідні види інструктажів, про що свідчать відповідні записи в журналах із підписом особи, яка інструктувала (класного керівника), та з особистим підписом учнів, яким виповнилось 14 років, та записи бесід з техніки безпеки. Усі класні керівники провели бесіди з учнями з техніки безпеки.

З метою забезпечення та дотримання безпечних умов перебування здобувачів освіти та працівників у приміщенні закладу під час сигналу «Увага всім!», педагогічні працівники та здобувачі освіти дотримувались усіх нормативних документів по закладу, а саме: 

інструкції № 47 «Щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій учасників освітнього процесу у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій;

плану реагування на надзвичайні ситуації;

плану евакуації по закладу;

графіка чергування педагогічних працівників та техперсоналу під час евакуації;

плану евакуації до найближчих пунктів тимчасового перебування здобувачів освіти;

алгоритму дій для вчителів та учнів у разі повітряної тривоги під час освітнього процесу;

алгоритму дій для педагогічних працівників та учнів при «замінуванні».

Відповідно до плану роботи закладу було проведено два тижні ОП, які оформлено відповідною документацією – видано накази: № 186-о від 18.08.2023р. та № 411-о від 23.11.2023р. на проведення, складено акти встановленого зразка та видано підсумкові накази: № 300-о від 04.09.2023р. та № 424/о від 04.12.2023р.

У наказі по закладу «Про організацію роботи з охорони праці» передбачено відповідальних за організацію роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу та в позаурочний час, попередження дитячого травматизму, відповідальних за електрогосподарство й пожежну безпеку в закладі тощо.

За пожежну безпеку в нашому закладі відповідальна заступник директора з господарської роботи – Скрябіна О.В.

 На кожному поверсі та в кабінетах підвищеної небезпеки, розміщено плани-схеми евакуації на випадок пожежі. Належно оформлені куточок з безпеки життєдіяльності та протипожежний щит, працює сигналізація і система оповіщення закладу на випадок можливої пожежі або іншої надзвичайної ситуації «Увага всім!».

27 листопада 2023 року в нашому закладі відбулася перевірка працівником ДСНС Сіденко Анною Володимирівною. За підсумками перевірки було виявлено ряд недоліків та складено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 3400 грн. 

Знання правил пожежної безпеки та дотримання протипожежного режиму в закладі є запорукою безпечної життєдіяльності дітей та працівників закладу.

         Дотримуйтесь норм встановлення та правил користування електроприладами; не використовуйте неякісні, саморобні та несертифіковані побутові електроприлади; контролюйте справність електроприладів, які використовуєте. Йдучи з кабінету, вимикайте побутову техніку, не залишайте включеними електроприлади, що працюють в режимі очікування.

 

Попередження дитячого травматизму

 Протягом І півріччя однією з задач роботи закладу була робота з охорони життя та здоров'я учнів, попередження дитячого травматизму.

Робота з питань запобігання дитячого травматизму в закладі здійснюється у відповідності до законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дорожній рух», «Про охорону дитинства», Указу Президента України від 20.11.2007 № 1121 «Про невідкладні заходи із забезпечення дорожнього руху» (Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента від 17.06.2008р. №556), постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру» (Із змінами від 23 вересня 2020 року №884), «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017р. №1669 «Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу в навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.05.2019р. № 659.

В закладі створено відповідні умови для навчання здобувачів освіти, дотримуються санітарно-гігієнічні вимоги під час проведення уроків. Відповідно до нормативних вимог з вихованцями проводилися інструктажі з техніки безпеки на уроках фізики, хімії, інформатики, трудового навчання, фізичної культури, при організації екскурсій, ігор тощо.

     Слід зазначити, що протягом І семестру було 2 випадки дитячого травматизму, які сталися під час освітнього процесу з учнем 5-Б класу. У зв'язку з даними ситуаціями були створені комісії з розслідування нещасних випадків, накази по закладу № 395-о від 10.11.2023 року та № 434-о від 08.12.2023 року, складено відповідні акти, взято пояснювальні, проведено підсумки розслідування нещасних випадків, накази № 400-о від 15.11.2023 року та № 438-о від 14.12.2023 року. Відповідно нещасні випадки зареєстровано у відповідному журналі. Травмування даного учня сталося через необережність та ігнорування правил поведінки під час перерви.  

Також є випадок невиробничого характеру серед працівників. Причина: власна необережність.

Здійснення профілактичної роботи в закладі

        У закладі проведено ряд профілактично-виховних та навчальних заходів з даного питання. Згідно наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області та управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації від 18 липня 2023 року № 228/205-од «Про проведення Тижнів знань безпеки життєдіяльності в закладах освіти області у 2023/2024 навчальному році» в умовах воєнного стану, було проведено 2 Тижні із БЖД : з 11 по 15 вересня 2023 р. «Правила дорожні – корисні для кожного!», з 13 по 17 листопада 2023 р. «Навчіться сьогодні, щоб бути в безпеці і вижити завтра …». У рамках Тижнів було проведено бесіди, виставка літератури в шкільній бібліотеці, зустрічі з працівниками ДСНС, шкільного офіцера поліції, челенджі, перегляд відео-уроків, конкурс плакатів та малюнків, цікаві перерви, практичні заняття, вікторини.

Класні керівники ведуть журнали реєстрації інструктажів здобувачів освіти, в яких записують інструктажі перед початком канікул, а також у класних журналах записують бесіди з БЖД, які були складені на початок навчального року. Журнал інструктажів та записи у класних журналах ведуться відповідно до вимог. Крім того, класні керівники провели бесіди зі здобувачами освіти з попередження всіх видів травматизму перед початком зимових канікул. Питання профілактики дорожньо-транспортного дитячого травматизму, охорони життя і здоров'я здобувачів освіти, відповідальності батьків за дотриманням контролю за дітьми в позаурочний час були обговорені на батьківських зборах у вересні 2023 року.

 

Проаналізувавши роботу з ОП та БЖ за І півріччя з метою усунення недоліків та поліпшення роботи в даному напрямку потрібно в ІІ семестрі 2023 - 2024 навчальному році крім обов'язкових заходів наступне:

1. Посилити контроль за чергуванням учителів на перервах.

2. Суворо дотримуватися вимог законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом МОН України від 26.12.2017 р. № 1669.

3. В кожному класі оформити осередки з атрибутикою для вивчення правил дорожнього руху, або облаштувати куточки з безпеки дорожнього руху.

4. Постійно проводити роз’яснювальну роботу з дітьми та батьками щодо причин небезпечного поводження дитини на дорозі, а саме: невміння прогнозувати дорожню обстановку; незнання заходів забезпечення безпечного руху; відсутність навичок виконання безпечних дій; небажання (зневага) виконувати безпечні дії; підпорядкування неправильним шкідливим звичкам поводження на дорозі; неусвідомлене слідування іншим особам (нерідко батькам, старшим товаришам), які порушують правила безпеки руху; невміння діяти безпечно в навколишньому середовищі або дорожній обстановці, що різко (раптово) змінюється; недисциплінованість, утрата пильності.

5. Постійно залучати фахівців для проведення зі здобувачами освіти 1—9-х класів, їхніми батьками роз’яснювальної, просвітницької роботи, заходів із профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму, бесід про дотримання правил дорожнього руху.

6. Здійснювати обстеження вулично-шляхової мережі, прилеглої до навчального закладу щодо її відповідності вимогам безпеки дорожнього руху. 

7. Забезпечувати правильне і своєчасне проведення розслідування нещасних випадків, що трапились з учнями, під час освітнього процесу та у побуті відповідно до діючих вимог.

 8. Розглядати на педагогічних радах питання про стан травматизму серед учасників освітнього процесу та планувати додаткові заходи щодо їх зниження.