Аналіз роботи з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в гімназії за 2023-2024 н.р.
Організація роботи з безпеки життєдіяльності та охорони праці під час освітнього процесу.
Ведення журналів. Аналіз роботи за 2023 – 2024 н.р.
Створення безпечних умов життєдіяльності учасників освітнього процесу, виховання у них відповідального ставлення до власного здоров'я і здоров'я оточуючих як до найвищих і суспільних цінностей є одним з пріоритетних завдань комунального закладу «Академічна гімназія Кропивницької міської ради». Аналіз стану роботи з охорони праці та травматизму показав, що вся робота з цього питання була направлена і проводилась відповідно до вимог законодавчих та нормативних документів. На виконання вимог Законів України «Про охорону праці», «Про освіту», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Санітарного регламенту для закладів середньої освіти, Положення «Про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти», затвердженого наказом МОН України від 26.12.2017 р. №1669. та з метою запобігання всіх видів травматизму серед учасників освітнього процесу адміністрацією закладу та інженером з охорони праці у 2023-2024 навчальному році проводилась робота в здійсненні якої пріоритетними завданнями стали:
- контроль за виконанням вимог законодавчих і нормативних актів з охорони праці, пожежної безпеки, гігієни праці;
- контроль за станом технологічного обладнання харчоблоку, обладнання кабінетів підвищеної небезпеки, спортивного залу та спортивного майданчику;
- навчання всіх учасників освітнього процесу з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, гігієни праці, пожежної безпеки, профілактика травматизму;
- реалізація організаційно-управлінських заходів, спрямованих на функціонування системи комплексного управління охороною праці.
На початок навчального року було видано ряд організаційних наказів з питань охорони праці, оформлено необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах та шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки.
На засіданні педради 31.08.2023р. затверджено План роботи закладу на 2023-2024 н.р., де передбачено окремий розділ «Заходи з охорони праці».
Відповідними наказами було призначено відповідальних за організацію і забезпечення здорових і безпечних умов праці, освітнього процесу, стану робочих місць, завідуючих кабінетами:
- вчителів трудового навчання, фізики, хімії, фізичної культури, інформатики;
- керівників гуртків, класних керівників.
З метою контролю системи забезпечення функціонування будівлі закладу та створення безпечного освітнього середовища в умовах війни управлінням освіти Кропивницької міської ради відповідно до наказу № 385/о від 22 червня 2023 р. було створено робочу групу з обстеження будівель та споруд з метою визначення можливості їх використання для укриття учасників освітнього процесу.
Обстеживши навчальний заклад та фортифікаційну споруду найпростіше укриття, комісія зазначила, що заклад повністю готовий до початку 2023-2024 навчального року. Як підтвердження, робоча група видала закладу відповідні акти:
- акт прийому готовності до нового 2023/2024 навчального року від 25.08.2023 року;
- акт оцінки об’єкта щодо можливості його використання для укриття населення як найпростішого укриття від 30.08.2023 рокута30.11.2023 р. який оновлюється кожного кварталу.
З метою забезпечення та дотримання безпечних умов перебування здобувачів освіти та працівників у приміщенні закладу під час сигналу «Увага всім!», педагогічні працівники та здобувачі освіти дотримувались усіх нормативних документів по закладу, а саме:
-інструкції № 47 «Щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій учасників освітнього процесу у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій;
-плану реагування на надзвичайні ситуації;
-плану евакуації по закладу;
-графіка чергування педагогічних працівників та техперсоналу під час евакуації;
-плану евакуації до найближчих пунктів тимчасового перебування здобувачів освіти;
-алгоритму дій для вчителів та учнів у разі повітряної тривоги під час освітнього процесу;
-алгоритму дій для педагогічних працівників та учнів при «замінуванні».
На кожному поверсі гімназії та в кабінетах підвищеної небезпеки, розміщено плани-схеми евакуації на випадок пожежі або іншої надзвичайної ситуації. Належно оформлені куточок з безпеки життєдіяльності та протипожежний щит, працює сигналізація і система оповіщення закладу на випадок можливої пожежі або іншої надзвичайної ситуації «Увага всім!».
27 листопада 2023 року в закладі відбулася перевірка працівником ДСНС Сіденко А. В. За підсумками перевірки було виявлено ряд недоліків та складено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 3400 грн.
В закладі створена постійно діюча комісія з охорони праці та комісія з з обстеження будівель та споруд.
Згідно річного плану роботи було проведено 4 тижні з охорони праці та перевірено:
- стан умов, безпеки та гігієни праці в усіх підрозділах гімназії;
- дотримання протипожежного режиму та електробезпеки, стану протипожежного захисту, наявність в приміщеннях гімназії первинних засобів пожежогасіння та їх стан;
- стан ведення документації з охорони праці;
- ведення та облік бесід з питань охорони праці, життя та здоров’я здобувачів освіти;
- роботу класних керівників з питань профілактики дитячого травматизму;
- проходження працівниками медичних оглядів.
За результатами перевірок були складені відповідні акти та призначені відповідальні за усунення недоліків.
В закладі здійснюється робота з навчання всіх учасників освітнього процесу з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, ведуться журнали вступного інструктажу, інструктажу на робочому місці працівників гімназії та журнали реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності здобувачів освіти.
З метою оцінки ефективності методів роботи школи з профілактики дитячого травматизму та усунення недоліків, вивчення стану виконання планів виховної роботи, аналізу виконання плану заходів з профілактики всіх видів дитячого травматизму було узагальнено підсумки роботи із запобігання дитячого травматизму у 2023/2024 навчальному році.
Профілактична робота щодо запобігання дитячому травматизму та збереження здоров'я дітей упродовж 2023/2024 навчального року проводилася відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», законів України «Про охорону дитинства», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Про охорону здоров'я», наказів МОН України від 26.12.2017 № 1669 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.01.2018 № 100/31552, від 16.05.2019 року №659 «Про затвердження положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освітнього процесу», листа МОН України від 08.05.2018 року №1/9-228 «Щодо проведення екскурсій та подорожей з учнівською та студентською молоддю», забезпечуючи реалізацію державної політики в галузі охорони дитинства, з метою профілактичної роботи з питань безпеки життєдіяльності та охорони життя і здоров'я учнів, запобігання всім випадкам дитячого травматизму під час освітнього процесу, екскурсій, канікул, у побуті.
Робота була направлена на попередження всіх видів дитячого травматизму, формування у вихованців навичок безпечної поведінки, здорового способу життя.
Адміністрацією закладу здійснюється контроль за виконанням нормативних документів із запобігання дитячого травматизму, збереження життя та здоров’я учнів, створення безпечних умов для учасників освітнього процесу.
Увага приділяється формуванню здорового способу життя і навичок безпечної поведінки. У планах роботи класних керівників відображена тематика бесід із запобігання всіх видів дитячого травматизму.
Напередодні канікул з учнями проводилися комплексні бесіди з усіх видів дитячого травматизму.
Класні керівники ведуть журнали первинного та цільового інструктажу з безпеки життєдіяльності учнів.
На батьківських зборах обговорювались питання попередження всіх видів дитячого травматизму під час канікул: правила безпеки з ВНП, користування газовими та електроприладами, профілактика отруєння та утоплення, протипожежна безпека, правила дорожнього руху, поведінки на залізниці, безпечна поведінка біля водоймищ, правила поведінки під час грози тощо. Зазначено, що батьки несуть персональну відповідальність за життя і здоров’я дітей під час канікул та перебування дітей вдома.
В закладі створено відповідні умови для навчання здобувачів освіти, дотримуються санітарно-гігієнічні вимоги під час проведення уроків. Відповідно до нормативних вимог з вихованцями проводилися інструктажі з техніки безпеки на уроках фізики, хімії, інформатики, трудового навчання, фізичної культури, при організації екскурсій, ігор тощо.
З метою охорони життя і здоров’я учнів, формування навичок здорового способу життя, попередження дитячого травматизму в гімнвзії були проведені виховні заходи:
- Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему: "Правила дорожні - корисні для кожного!"
- Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему: «Навчіться сьогодні, щоб бути в безпеці і вижити завтра…»
- Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему: «Здоров’я – це благо, дане нам природою…»
- Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему: «Дарма не бійся, але стережися!»
- Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему: «Правила для пішоходів шануватимуть люди – скрізь тоді порядок буде!»
З 01.04. по 12.04. в гімназії працював мобільний клас безпеки. Даний проєкт впроваджується для підвищення культури безпеки серед дітей від МВС, Національної поліції, ДСНС, за підтримки UNICEF в Україні.
Мобільний клас безпеки використовувався в нашому закладі для проведення уроків "Я досліджую світ", "Здоров'я, безпека та добробут", "Основи здоров'я" із здобувачами освіти 1-6 класів. Уроки проводили вчителі гімназії, які викладають ці предмети.
Наявність сучасного устаткування та засобів для інтерактивних занять у такому класі безпеки допомагає дітям навчитися реагувати на найрізноманітніші надзвичайні ситуації та не потрапляти в них.
З метою проведення цілеспрямованої профілактичної роботи серед учасників освітнього процесу з питань безпеки життєдіяльності, підвищення рівня інформаційно-роз'яснювальної роботи з окресленого напрямку в закладі, виховання поважного ставлення до здорового способу життя та гармонійного розвитку, збереження та поліпшення власного здоров'я, створення і підтримки здорових та безпечних умов життя і діяльності людини як у повсякденному житті так і в умовах надзвичайних ситуацій 10.04.2024 році в нашому закладі проведено День цивільного захисту.
Здобувачі освіти удосконалили свої теоретичні знання і практичні навички щодо дій в умовах екстремальних ситуацій, перевірили здатність грамотно і чітко діяти, щоб захистити своє здоров'я та життя. На навчальній евакуації присвяченій Дню цивільного захисту були присутні волонтери обласної організації «Червоного Хреста», які показали дітям вправи та методи для зняття стресу та емоційної напруги.
Однак, протягом року було 3 випадки дитячого травматизму, які сталися під час освітнього процесу з учнем 5-Б класу Челало Тимуром (двічі) і учнем 6-А класу Губіним Олександром. У зв'язку з даними ситуаціями були створені комісії з розслідування нещасних випадків, складено відповідні акти, взято пояснювальні, проведено підсумки розслідування нещасних випадків, Відповідно нещасні випадки зареєстровано у відповідному журналі. Травмування учнів сталося через необережність та ігнорування правил поведінки під час перерви.
Проаналізувавши роботу з ОП та БЖ за 2023 – 2024 н.р. з метою усунення недоліків та поліпшення роботи в даному напрямку в наступному навчальному році крім обов'язкових заходів необхідно наступне:
а) забезпечити виконання всіх пунктів розділу «Охорона праці. Безпека життєдіяльності та запобігання дитячому травматизму» річного плану роботи закладу;
б) розглядати на педагогічних радах питання про стан травматизму серед учасників освітнього процесу та планувати додаткові заходи щодо їх зниження;
в) проводити з залученням відповідних органів роз'яснювальну роботу, бесіди, заходи з учнями 1-9-х класів, їх батьками з профілактики захворювань та дитячого травматизму;
г) посилити роботу по чергуванню вчителів.